Nazilli Ayna Gazetesi

YENİPAZAR BELEDİYESİ ÜCRETSİZ TOHUM DAĞITACAK

YENİPAZAR BELEDİYESİ ÜCRETSİZ TOHUM DAĞITACAK
253
17 Haziran 2023 - 13:57

Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, yerli tohumları yaygınlaştırmak adına belediye arazisine ektirdiği buğday ve çavdarın ilk hasadını yaptırdı. Başkan Erden, “Uygun olan arazilerde yerli tohumları yaygınlaştırmak adına bu türde çalışmalar yapacağız” dedi.

Yerli tohumları yaygınlaştırma çalışmaları ile tanınan Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, bu kez belediye arazisine karakılçık buğdayı ve saz çavdarı ekimi yaptırdı. Geçtiğimiz aylarda ekimi yapılan buğday ve çavdarın hasadı gerçekleştirildi. Hasat sonrasında yeniden ekim yapabilmek için tohumlar ücretsiz olarak çiftçilere dağıtılacak.

“İhtiyacı olan ailelere un vermeyi planlıyoruz”

Çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Erden, “İlçemizin girişinde bulunan Hayıtlı Orman Mevkisinde 7432.90 m2 miktarlı belediyemize ait taşınmaza öncesinde çöp ve moloz dökümü yapılıyordu. Hem toprağımızı değerlendirmek hem de yerli tohumlarımızı yaygınlaştırmak amacıyla bu alana karakılçık buğdayı ve saz çavdarı ektik. Bugün de hasadını yaptık. Tohumların bir kısmını yeniden ekmek üzere çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız. Kalan kısmını ise öğüterek ihtiyacı olan ailelere un olarak vermeyi planlıyoruz. Belediyemizin uygun arazilerinde arkadaşlarımız çalışma yapıyor. Uygun olan arazilerde yerli tohumları yaygınlaştırmak adına bu türde çalışmalar yapacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER