Nazilli Ayna Gazetesi

İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin ABGC’yi ziyaret etti

İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin ABGC’yi ziyaret etti
304
24 Şubat 2023 - 16:36

ABGC’yi ziyaret eden İYİ Parti Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Türkiye’de bugün iktidara karşı ciddi toplumsal tepkilerin yaşanmamasının nedeninin, yakında seçimlerin yapılacağı düşüncesi olduğunu savunarak, “Vatandaş, ‘Kardeşim ben eninde sonunda gidip oyumu vereceğim, düşüncemi, tercihimi ve tepkimi ortaya koyacağım’ anlayışındaydı. Bu imkan elinden alındığı takdirde, ben, çevremizde bazı ülkelerde de yaşandığı gibi çok ciddi toplumsal rahatsızlıkların ortaya çıkmasından endişe ederim” dedi.

Yeni hizmet binasına kavuşan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’ne (ABGC) İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. ABGC Başkanı Cem Ulucan ve yönetimi tarafından karşılanan Sezgin’e ziyarette İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman ve parti yöneticileri eşlik etti. Gazetecilerin de hazır bulunduğu ziyarette, öncelikli olarak basının sorun ve talepleri görüşüldü. Daha sonra kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Sezgin, depremin ardından “Genel seçimler olacak mı?” sorusunun gündeme girmesinin bile yanlış olduğunu söyledi. Anayasa hükmüne göre en geç 18 Haziran’da seçimin yapılması gerektiği belirten Sezgin, bunun tartışılır hiçbir tarafının olmadığını savundu. Seçimin yapılmaması veya 18 Haziran’dan sonrasına bırakılmasının hukuken mümkün olmadığını iddia eden Sezgin, “Ben de güvenmiyorum iktidarın hukuka ve Anayasa’ya saygı göstereceğine. Hukuk ve Anayasa’ya dayanarak bunu yapamaz. Bunu yaptığı sürece Anayasa suçu işlemiş olur” dedi.


“ENDİŞE EDERİM”


Türkiye’de bugün iktidara karşı ciddi toplumsal tepkilerin yaşanmamasının nedeninin, yakında seçimlerin yapılacağı düşüncesi olduğunu belirten Sezgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani sandık ufku sayesinde toplumsal tepkiler vatandaş tarafından öncelik taşımıyordu. Vatandaş, kardeşim ben eninde sonunda gidip oyumu vereceğim, düşüncemi, tercihimi ve tepkimi ortaya koyacağım anlayışındaydı. Bu, imkan elinden alındığı takdirde, ben, çevremizde bazı ülkelerde de yaşandığı gibi çok ciddi toplumsal rahatsızlıkların ortaya çıkmasından endişe ederim. Endişe ederim diyorum, çünkü bunu teşvik etmek anlayışına sahip bir siyasi yapı değiliz. Bu, Türkiye’ye çok büyük zarar verir. Bu hakkı milletin, vatandaşın elinden almaya kalkışan siyasi iktidara da büyük tahribat yaratır.”


“MÜCADELEMİZİ BARIŞÇIL YOLLARDAN VERECEĞİZ”


Siyasi iktidarın bugüne kadarki karnesine baktıklarında, hukuku, tercihli olarak kullanma anlayışını gördüklerini öne süren Sezgin, “Anayasa’yı çiğnerler ve giderler mesela derler ki ‘YSK kararı o da hukuk, YSK kararları nihaidir.’ Yani alakart tabldot menüler var ya bunlar hukuku alakart kullanıyorlar. Anayasa’yı çiğner, YSK kararlarının itiraz edilemez olduğunu ortaya koyan hükme sığınır. Biz, bununla çok ciddi şekilde siyasi yollardan mücadele edeceğiz. O kesin. Biz mücadelemizi mutlaka, barışçıl yollardan vereceğiz” şeklinde konuştu. Sezgin, YSK kararının da evrensel veya ulusal hukukun normlarına göre mümkün olmadığını iddia etti. Parti olarak 14 Mayıs’a göre seçim hazırlıklarını yaptıklarını belirten İl Başkanı Recep Taner de, seçimin bir oldubittiye getirileceğine inandığını ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER