Nazilli Ayna Gazetesi

TORBA YASA

TORBA YASA
Meltem Tuğral( meltem_tugral77@hotmail.com )
01 Temmuz 2022 - 9:00

Artık yasalar torbayla çıkıyor. Birbiriyle alakası olmayan kanunlar bile bir torbaya atılıp tek kanun olarak çıkıyor.

Son torbada memur ve emeklilere yapılacak maaş zamları da vardı. Yapılacak zam yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücretin de arttırılması konusunda büyük beklenti oluşturdu. Beklenti içinde olanlar da haklı beklentilerine karşılık bekliyorlar. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu, piyasanın bir türlü dengesini sağlayamadığı, dövizin aşağı yukarı oynadığı bu şartlarda ücretlilerin alım güçlerini korumak istemeleri normal.

Bu madalyonun bir yüzü. Diğer taraftan ücretlere yapılacak zam aynı oranda maliyete de yansıyacak doğal olarak. Gider kalemlerinde birinci sırada yer alan personel giderlerinde meydana gelen artış mal ve hizmet fiyatlarında artışa yol açacağından bir süre sonra ücretlere yapılan zam değersiz kalacak. Tıpkı daha önceki ücret zamlarında olduğu gibi. Bu sarmaldan çıkamazsak daha da kötü bir ekonomik tablo bekliyor bizi.

Bu fiyat ve ücret artışlarının piyasada nasıl karşılık bulacağı da tam bir muamma. Ücretlerdeki artışın sebep olduğu fiyat artışı işleri azaltabilir ve işten çıkartmalara sebep olabilir. Bunu da bekleyip göreceğiz.

Ücret artışının sebep olduğu maliyet yükünü azaltmak için bir yol, devletin maliyeti paylaşması. SGK primlerinin düşürülmesi, vergilerin azaltılması maliyetin bir kısmını devlete yükleyen, vatandaş açısından en uygun yol olarak görünüyor. Bu şekilde fiyat artışı ve istihdam kontrol altına alınabilir fakat devlet alacağından vazgeçer mi o var.

Haftaya kadar herşey netleşmiş olur. Bekleyelim görelim.

DİĞER BEKLEYENLER

Ücretli çalışanlar ve emekliler maaş zammı beklerken kendi işini yapan, standart bir ücrete tabi olmayan vatandaşlarında beklentileri var. Özellikle esnaf ve çiftçiler bir çok sektörde ve üretimde artan maliyeti fiyata yansıtamadılar. Gelir gider dengesinde sorun yaşayan çok sayıda esnaf ve çiftçi ticari ve zirai kredi kullanmak durumunda kaldı. SSK, bağkur primleri, vergi ödemeleri aksadı. Artık üretim yapamaz, işleri ceviremez duruma gelen çiftçi ve esnaf üretimden vazgeçti, işyerini kapattı ve ya personel çıkardı. Sigorta ve oda kaydı olmayan hemen hemen her sektörde onlarca işyeri açıldı. Kayıtdışı tabir edilen işyeri sayısında deyim yerindeyse patlama yaşanıyor. Yetersiz denetimlerde kayıtdışı piyasaya adeta davetiye çıkarıyor.

Hemen hemen her kesimin birşeyler yapmasını beklediği devletten esnaf ve çiftçi de prim affı, kredi faizlerinin silinmesi, borçların yapılandırılarak uzun vadelere yayılması gibi destekler bekliyor. Evet herkesin devletten kendine göre beklentisi var. Bakalım beklentilerin hangileri karşılanacak hangileri ötelenecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Rens Token

Nazilli Mantolama

Aydın Web Tasarım