Nazilli Ayna Gazetesi

Sosyal Medya Düzenlemesi Resmen Kanunlaştı

Sosyal Medya Düzenlemesi Resmen Kanunlaştı
306
14 Ekim 2022 - 13:21

Sosyal Medya Düzenlemesi Resmen Kanunlaştı.

Sosyal Medya yasası olarak bilinen kanun teklifinin 29. Maddesi TBMM’de kabul edilerek resmen yasalaştı.

Sosyal medyada yalan bilgi paylaşanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir. Sosyal medyadaki paylaşımlara hapis getiren düzenleme Türk Ceza Kanununa yeni edilen madde ile sosyal medyada yalan haber paylaşmak suç sayılacak. Yalan haberlerle kamu düzenini ve barışını bozanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilecektir. Yalan bilginin yayılmasına yardımcı olacak şekilde beğeni, retweet gibi eylemleri yapanlara da hapis cezası verilebilecek. Yalan haberlerle kamu düzenini ve barışını bozan faillerin, gerçek kimliğini gizleyerek veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlemesi halinde söz konusu ceza yüzde 50 oranında artırılacak.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİNİN 29. MADDESİ

26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 217’nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma

MADDE 217/A: (1) Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

(2) Suçun, failin gerçek kimliğini gizlemek suretiyle veya bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkraya göre verilen ceza yarı oranında artırılır.”

29. MADDENİN BÜNYESİNE DAHİL EDİLECEĞİ TÜRK CEZA KANUNU’NUN 217. MADDESİ

Kanunlara uymamaya tahrik

 Madde 217- (1) Halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik eden kişi, tahrikin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

Sosyal Medya Düzenlemesi Maddeleri

 • Resmi ilanlar, şartları Basın İlan Kurumu Genel Kurulunca belirlenecek internet haber sitelerinde de yayımlanacak.
 • Basın kartı talep eden medya mensuplarının ve enformasyon görevlilerinin ilgili Kanun kapsamına dâhil edilmesi öngörülüyor.
 • İnternet haber sitelerinde çalışanlar basın mensubu sayılacak.
 • Çocukların, internette veya sosyal medyada yasa dışı, ahlaki değerlere aykırı ve zararlı olabilecek içeriklere maruz kalmasının önüne geçilebilecek. Çocukların, gençlerin ve ailenin, internetin yasa dışı içerikleri hakkında bilinçlendirilmesi ve güvenli kullanımı konusunda bilgilendirilmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ilave görevler verilecek.
 • Tüm haber siteleri, yayınladıkları içerikleri saklamak zorunda olacak. Yasa, hukuka aykırı içeriklerin yok edilmesinin veya keyfi olarak ortadan kaldırılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.
 • Bir içerik için verilen kaldırma kararı, tüm site ve platformlarını kapsayacak. Her site için ayrı ayrı karar çıkartılmasına gerek kalmayacak.
 • Haber sitelerini desteklemek amacıyla belli kurallar çerçevesinde resmî ilan ve reklamlar, haber sitelerinde yayınlanabilecek.
 • Bir haber sitesi künyesiz bir şekilde faaliyet gösteremeyecek.
 • Bir gazete için geçerli kurallar, haber üreten internet siteleri için de geçerli olacak.
 • Sosyal medya platformlarına BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) denetlemesi koşulu getiriliyor.
 • Sosyal ağlara Türkiye Ofisi açma ve Türkiye temsilcisi bulundurma zorunluluğu getirilecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde bu kişinin Türkiye’de ikamet etmesi ve Türk vatandaşı olması gerekecek.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER