Nazilli Ayna Gazetesi

NAZİLLİ TİCARET ODASI HEYETİ ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MERKEZİNDE M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

NAZİLLİ TİCARET ODASI HEYETİ ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ MERKEZİNDE M.RİFAT HİSARCIKLIOĞLU’NU ZİYARET ETTİ
258
14 Temmuz 2023 - 12:57

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve GTİ Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Arif PARMAKSIZ tarafından karşılanan heyette Yönetim Kurulu Başkanı Nuri ARSLAN, Meclis Başkanı Süleyman GÜRBÜZ, Yön.Krl.Bşk.Yardımcıları Hasan Hüseyin EREN ile Gökhan YILDIZ ve Yön.Krl.üyeleri Serkan ÇELEN ile Özen AKGÜN hazır bulundular

Nuri ARSLAN yapılan ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada; çatı kuruluşumuz olan Odalar Birliği merkezinde yani bir anlamda Ankara’ daki evimizde bulunmaktan mutluyuz. Buraya Sayın Başkanımızı ziyaret etmek ve aynı zamanda Oda’nın faaliyet ve projeleri ile ilgili yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla geldik. 

M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ na; Nazilli Uzun Yaşam Köyü projemizi, Nazilli’nin İl Olmasıyla ilgili yapılan çalışmaları ve ayrıca bölgenin ihtiyacı olan ve Milli Eğitim Bakanlığı ile TOBB arasında yapılan protokol gereği Nazilli’de yapılacak olan Meslek Lisesi konusundaki son durumu aktardık.  

Uzun Yaşam Köyü Projesi bölgemizde; özel sektör hariç kamu kurumları eliyle yürütülen tek projedir. Konunun uzmanları tarafından bu projenin bölge için katma değer yaratacak, özellikle yerel ürünlerin tanıtımı ve değerinde pazarlanması hususunda çarpan etkisi yapacak bir proje olduğunu ifade etmektedirler. Sadece bölgemiz değil ülkemizde turizm potansiyeli olan tüm bölgeler için örnek olabilecek bu çalışmanın desteklenmesi aynı zamanda kamu yararı içermektedir. Ancak daha yatırım aşamasına geçmeden yerel idareler tarafından ödenmesi talep edilen işlem ücretleri, onay ücretleri vb her türlü giderler kar amacı gütmeyen Nazilli Ticaret Odasını güç durumda bırakmakta, projenin hızını kesmektedir. Bu nedenle başta bölgemizdeki kamu kurumu ve idareler olmak üzere gerekli desteğin verilmesini talep ediyoruz. Sonuçta Uzun Yaşam projesinden sadece Oda üyeleri değil tüm bölge insanı ve işletmeleri fayda görecektir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan bir protokol ile Türkiye genelinde belirlenen il ve ilçelerde Meslek Lisesi yapılması hususunda anlaşma imzalanmış ve Odalar Birliği protokol kapsamında üzerine düşen mali yükümlülüğü yerine getirmiştir. Bu ilçelerin içinde Nazilli’de bulunmaktadır.

Ancak Bakanlık tarafından tek taraflı alınan bir karar ile Nazilli ‘de yapılacak okulun Anaokulu olacağı öğrenilmiştir. Bu durum protokolun yapılış amacıyla uyuşmamaktadır. Üst kuruluşumuz olan TOBB Odalardan gelen reel sektör talepleri üzerine ; teknik eleman ve ara eleman ihtiyacının karşılanması amacıyla bu projenin ortağı olmuş ve önemli miktarda mali kaynak aktarmıştır.

Bölgemizdeki sanayi ve imalat işletmelerinin had safhada teknik elemana ihtiyacı bulunmaktadır. Mevcut meslek liselerinin talebi karşılayamamaları nedeniyle bir çok işyeri sahibi yeni yatırım yapmaktan, işletmelerini büyütmekten imtina göstermektedirler.  Kaldı ki yeni yapılacak bir meslek lisesinin makine ve donanımları ile birlikte maliyeti bir anaokulu maliyetinden çok daha fazladır. Meslek Lisesi için TOBB kaynak tahsis etmişken bundan faydalanmamak bizce reel bir yaklaşım değildir. Bu nedenle bir an önce bu yanlış karar değiştirilmeli, okul için ayrılan kaynak amacı doğrultusunda bölgeye ve ekonomiye kazandırılmalıdır.         

Sorunlar ve Çözüm Önerileri Dosyası İle Nazilli’nin Neden İl Olması Gerektiği Hususunda Birer Dosya Takdim Ettik

Özellikle aynı sektörde faaliyet gösteren, aynı ölçekte iş yapan firmalardan Esnaf Odasına kayıtlı olanlar Halk Bankası kaynaklı düşük faizli Esnaf Kredisinden yararlanırken, Ticaret Odasına kayıtlı işletmenin sadece Oda kaydı nedeniyle bu imkandan yararlanamadığını ve bu durumun Anayasa’ya ve fırsat eşitliğine aykırı bir durum olduğunu ifade ettik.   

Bölgedeki sanayi ve ticaret alanı yetersizliği hususunda sorunumuzun devam ettiğini, bu konuların ancak Nazilli’nin il olması halinde çözülebileceğine inandığımızı söyledik.

Bu vesileyle misafirperverlikleri için Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu ile GTİ Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu başkanı Arif PARMAKSIZ’ a teşekkür ediyoruz-dedi. 

M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU; öncelikle yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Odalar ve Borsalar Birliği Yönetimi olarak kendilerine iletilen her konuyu yetki ve imkanları dahilinde çözüme kavuşturmayı ilke edindiklerini, ancak bazı hususların kanun değişikliği gerektirdiğini, bu nedenle zaman içinde çözüme ulaştıklarını söyledi.

Nazilli Ticaret Odası yönetiminin sürekli olarak proje ve hizmet üreten bir Oda hüviyetini kazandığını söyleyen Hisarcıklıoğlu bu anlamda bölgenin şanslı olduğunu ifade etti. Kendilerine iletilen her konunun takipçisi olduklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu  Nazilli Ticaret Odası tarafından dile getirilen hususlarla ilgili işbirliği ve desteklerinin devam edeceğini söyledi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER