Nazilli Ayna Gazetesi

MEDYA FEDERASYONLARI, MARDİN’DE BULUŞTU

MEDYA FEDERASYONLARI, MARDİN’DE BULUŞTU
548
20 Aralık 2023 - 10:22

Türkiye’nin farklı bölgelerinde görev yapan medya federasyonları, Kültür ve Turizm Bakanlığının destelediği Anadolu Basın Buluşmaları projesi kapsamında Mardin’de buluştu.

YURDUN DÖRT BİR YANINDAN GAZETECİLER KATILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve Mardin Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde Yay Grand Otel’de Anadolu Basın Buluşmaları programı düzenlendi. Programa Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Anadolu Gazeteciler Federasyonu Genel  Başkanı Sefa Özdemir, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Gaye Coşkun, Ege Gazeteciler Federasyonu Başkanı Cem Kaytan, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı Vahap Şehitoğlu, Mersin internet Gazeteciler Cemiyet Genel sekreteri Uğur Özgür, Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Nihat Mazmanoğlu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İlyas Bayraktar, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca, Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet  Emin Turpçu, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Üstün Tuncer, Ege Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Cem Kaytan, Aydın Federasyon Başkanı Yardımcısı Cem Ulucan, Muğla İnternet Gazeteciler Derneği Başkanı Hürmüz Seda Köktener,

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Nazilli Cemiyet Başkanı Ümit Özmen, Anadolu İnternet Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Arif  Kurt, Siirt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Durak, Diyarbakır Medya Derneği Başkanı Mesut Fidançiçek ve Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Özdemir, Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı ve Basın İlan Kurumu  Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Tahir Gülebak, Kilis Basın Cemiyeti Başka Başkanı Abdullah Alpdağ katıldı.

BÖLGELERİN TURİZMİ MASAYA YATIRILDI

Toplantıda, bölgelerin kültürel ve turizm değerleri, turizm ve ekonomik kalkınmada basının yeri ile gazetecilerin yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı. Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Ayhan Gök ve Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Toprak, Mardin turizminin bölge ekonomisine kattığı değere vurgu yaptı. Mardin Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Nasır Duyan, Organize Sanayi Bölgesinin  Mardin ekonomisinde lokomotif görevi üstlendiğini, un ihracatında Türkiye 2.cisi olduklarına dikkat çekerek, OSB’de bulunan sanayicilerin yıllık  1 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı Ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, gazetecilik mesleğinde deneyimlerini anlatırken, Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sefa Özdemir ise federasyon ve cemiyetler arasında dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini açıkladı.

Anadolu Gazete Sahipleri Basın İlan Kurumu Temsilcisi Tahir Gülebak, gazetelere verilen desteklerle ilgili bilgilendirme yaptı.

Programda Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı’ın gönderdiği mesajında tebrik mesajı okundu. Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, Anadolu Basın Buluşmaları programının ilkini tarihi kent Mardin’de yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Programa 5 federasyon ve 18 gazeteci cemiyet başkanının katıldığını aktaran Çelik “İlkini Mardin’de yaptığımız buluşmanın ikincisini Kapadokya, üçüncüsünü Ege, dördüncüsünü Akdeniz ve daha sonra da Karadeniz Bölgesinde yapmayı hedefliyoruz. Gazeteciler bir araya geldiğimiz zaman aslında Türkiye bir araya geliyor. Çünkü Türkiye’nin sorunlarını konuşuyoruz, tartışıyoruz. Siyasetten, politikadan uzak, illerin bölgelerin kalkınsana dönük çalışmalarımız var. Haberde kullanacağımız dilin nasıl olması gerektiğini ve ayrıştırıcı dilin bertaraf edilmesi konusunda arkadaşlarımızla bir fikir birliğine vardık. Basın buluşmaları sonunda bir rapor oluşturacak ve sorunların çözümüne ilişkin adımların atılmasını sağlamak istiyoruz. Amacımız doğru yerde doğru zamanda doğru haber yapmak ve halkı aydınlatmaktır. Bu yaparken de illerimizde ve bölgelerimizde  ekonomik kalkınmaya tanıtıcı ve yönlendirici  haberlerle destek olma görevimiz de unutmuyoruz” dedi.

VALİ YARDIMCISI, GAZETECİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Gazetecilere akşam yemeğinde bir araya gelen Mardin Vali Vekili ve Vali Yardımcısı Taha Canpolat, Anadolu Basın Buluşmaları programının Mardin’de yapılmasını önemsediklerini söyledi.

MARDİN’İN TARİHİ YERLERİ GEZİLDİ

Programın ikinci günü gazeteciler

Kasımiye  Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Dara Antik Kenti ve Midyat ilçesinin tarihi yerlerini gezdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER