Nazilli Ayna Gazetesi

DİKİZ AYNASI

DİKİZ AYNASI
Meltem Tuğral( meltem_tugral77@hotmail.com )
18 Nisan 2021 - 23:23
KISITLA-MA

Bilim kurulu toplandı tavsiyede bulundu, hükümet toplandı karar aldı. Kısıtlamalar yine her zamanki belli gruplara uygulandı.

Kahve ve kafelerde oturamayan, lokantalarda oturarak yemek yiyemeyen çoluk, çocuk, genç, ihtiyar herkes parklarda çimlere oturup piknik yapacak, meydanlarda oturup sohbet edecekler.

Sabah servis araçlarında topluca ise giden, akşam aynı araçlarla eve dönen işçiler, onlarca yüzlerce iş arkadaşıyla sırt sırta, omuz omuza çalışmaya devam edecek.

Hala aşı olamadığı için veryansın edenler ile aşı randevusu aldığı halde aşı olmaya gitmeyenler, Pentagon’un açıkladığı Corona çipi haberine kendi yorumlarını katacaklar.

Bu arada iş yeri kapatılan esnaf ne yapacak. Bir ay daha kapalı kalacaklar. Zaten aç susuz oldukları için oruç ibadetlerine devam edip, bir işleri de olmadığından ayın sonundaki bayrama rahat rahat hazırlık yapacaklar.

Müzisyenler yeni besteler için bol bol vakit bulurken, düğün dernek, sünnetle uğraşan organizasyon hizmetleri yeni konseptler geliştirecekler.

Sayın Sağlık Bakanı salgının git gide artmasından ulusça hepimiz sorumluyuz diyerek iş yeri kapanan esnafa haksızlık etmiştir. Binlerce insanı, iş yerini kapatarak, üstelik diğerlerine neredeyse hiç kısıtlama getirmeyerek, sorumluluğa ortak etmiştir. Madem onlar da salgının yayılmasından sorumlular neden bir senedir eziyet çekiyorlar. 16.00’a kadar saat kısıtlaması olduğu zamanlarda bile gruplar halinde parklarda, çimenlerde saat 17.00-18.00’de piknik yapanlarla iş yeri kapanan esnafa aynı sorumluluğu yüklemek hak değil hakkaniyet değildir.

Sözde kısıtlama olan hafta sonlarında trafikte yol verme kavgası çıkaracak, yoğunluktan  markette dakikalarca kasa sırası beklenecek, keza giyim kuşam, manavdan tutun, üçlü prize kadar her şeyi satan zincir marketler açık olacak bir kısıtlamadan sonuç alınmayınca yine kahveci lokantacı eşit sorumlu olacak.

Mübarek Ramazan ayında kim bu adaletsizliği savunacak.

Oda başkanları açıklamalar yapmış, vatandaşlar kabullenip, psikolojik olarak hazırlanmış, herkeste kesin olacağı düşüncesi yerleşmiş bir dönemde iki hafta tam kapanma yapmamak virüsle mücadelede stratejik bir hata bence. Keşke tam kapanma uygulansaydı da iki hafta sonunda binlerce iş yeri sahibi ve çalışanına bayram gibi bayram yaşama fırsatı verilseydi.

KISITLAMADAN MUAF OLANLAR

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı listede 43 maddede belirtilmiş kısıtlamadan muaf olanlar. Belli meslek grupları ve işyerleri dışında herkesin bir bahanesi olacak yine çıkmak için.

Sonuç olarak bekleyip görelim bakalım tabloda nasıl bir değişiklik olacak. Temennim odur ki iki hafta sonra her şey herkesin istediği gibi olur ve önümüzü görebiliriz.

Alt Köşe (Menekşe Dağlı)

Ramazan geldi… Hoş geldi mi?

Büyük bir sınavdan geçtiğimiz doğru.

Eskiden daha ramazan gelmeden menüde neler yapsak diye ön fikirler hayal ederdik, hazırlık yapardık.

Şimdiler de televizyon başında “Ramazanda tam kapanma” olur mu diye bekliyoruz. Ya da Ramazan geldi kimler işsiz kalır, kimler işyerlerinin kepenklerini indirdi diye üzülmekten kendimizi alamıyoruz.

Bunları da düşünmeyeceksek, neyi düşüneceğiz!

Geçtiğimiz Ramazan Ayı’nda camilerin mahyaların da  “Evde kal, sağlıklı kal” yazılarını okuduk. Bu yıla ait umutlarımız vardı…

Pandemi gölgesinde ramazanları, bayramları ve hayatı yaşamaya bile alıştık.

Hepimiz için sorgulama vakti gelmiştir…

Yediklerimizi israf etmemeyi, üretebilmeyi, vicdanı, sevgi ve saygıyı öğrenip sorgulamanın vakti…

Yokluklara kendi çabamızla göğüs germeyi öğrendik (öğretildik). Şimdi bu zor günlerde birbirimize destek olmalı, ihtiyaç sahiplerine gereken özveriyi göstermeliyiz.

 HAYIRLI RAMAZANLAR

İstasyon Giyim Menekşe Dağlı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Rens Token

Nazilli Mantolama

Aydın Web Tasarım