Nazilli Ayna Gazetesi

DİKİZ AYNASI

DİKİZ AYNASI
Meltem Tuğral( meltem_tugral77@hotmail.com )
393
11 Nisan 2021 - 16:12
BİLDİRİ

Hafta yoğun geçti. Eski Büyükelçiler, Amiraller, Milletvekilleri bildiri yayınlama sırasına girdiler.

50-100-150 elçi, asker ve vekilin bir metni imzalayarak yayınlaması ülke gündemini baya meşgul etti. Her zamanki gibi iktidar ve muhalefet yine birbirini suçladı. Herkes demokrasi, özgürlük vs diyerek ağzına geleni söyledi.

Şöyle bir baktığımızda aslında cüzi bir kalabalığın bu kadar ses getirmesinin başarı olduğunu düşünüyorum. Bir yıldan fazladır hatta gerçekte bir kaç yıldır sürekli geliri düşen, işsiz kalan, dükkânı kapanan, gübre alamayan, süt satamayan, ay sonunu getiremeyen milyonlarca esnaf, işçi, memur, çiftçi bu kadar gündem olamadı ulusal basında. Ne gazetelerde ne televizyonlarda günlerce, saatlerce yer alamadılar. Yapmadı denmesin diye yapılan üstünkörü haberler hariç tartışılmadı.

Oysa toplumda artan intiharların, boşanmaların, hatta belki kadına şiddetin temelinde ekonomik sıkıntıya düşen, işi bozulan insanların psikolojisinin bozulmasının olduğu varsayımı bir kenara atılmamalı.

Git gide bozulan aile bağları, insan ilişkileri, acımasız bir hal alan ticari rekabet, korku, şiddet, umutsuzluk olarak ortaya çıkıyor ve insanlarda psikolojik travmalar yaratıyor. Bir Türk filmi repliğinde olduğu gibi her şey bir cinnete bakıyor artık.

Doğanın, insanların canlandığı, pozitif enerjinin havalarda uçuştuğu bahar aylarında, ev hanımından, işçisine, esnafına, memuruna kadar herkeste bir umutsuzluk, karamsarlık, bıkkınlık ve tükenmişlik hâli görülüyor.

Milyonlarca kişinin uğraşıp gündem yapamadığı ekonomik sıkıntılar maalesef o kadar büyüdü ki artık değil Kanal İstanbul, Montrö anlaşması ve ya pudra şekeri, dünya yıkılsa bakmayacak neredeyse insanlar.

Diyanet işleri başkanı olmaya çalıştığını düşündüğüm medyatik bir imam dolar kurundan İstanbul sözleşmesine kadar her konuda sosyal medya paylaşımı yaparak iktidara şirin gözükmeye çalışırken, sevgi saygı, hoşgörü dini olan dinimizi bölücü, ayrılıkçı, ötekilestirici bir kalıba sokup, adete İslam düşmanı yaratma çabasında gibi görünüyor.

Sıradan insanların gündeminde her gün ekonomi var. Esnaf pandemi nedeniyle kısıtlanan ticaret hayatında kısıtlanmadan devam eden faturaları, kiraları düşünürken, çiftçi, mazot, gübre, ilaç maliyetlerine verilmeyecek suyu da ekleyip kara kara ne yapacağını düşünüyor. İşçi, emekli, memur ay sonunu nasıl getireceğini, öğrenciler hangi bölümü okuyup yurtdışına kaçabilirimin planlarını yapıyor.

Ulusal basında yer alan bir habere göre  icradaki dosya sayısının 22 milyon olduğu 83 milyonluk ülkede insanlar başka bir şey düşünmez.

Siyasilere tavsiyem gündemlerini vatandaşın gündemine uydurmaları. Aksi taktirde kendi taraftarlarının söylemlerini vatandaşın söylemi sanma yanılgısına düşerler. Vatandaş ekonomik soruna çözüm bekliyor. Askerin imamın gündemi vatandaşın gündemi değil.

RAMAZAN AYI

Bu sene Ramazan önceki senelerden biraz farklı. Olmayanın halinden anlamak, nefsi terbiye etmek için tutulan orucu sadece 10-12 saat aç susuz kalmak olarak düşünmeyin.

Aşağı yukarı bir yıldır yarı aç yarı tok yaşayan binlerce insanın neden hırsız, arsız olmadığını anlamanın, yokluğa empati yapmanın fırsatı olarak görün. Allah’ın lütuf olarak verdiği sabrın bir yıl nasıl dayandığının bir aylık provası olarak düşünün. 

Ramazan boyunca katlanılan maddi manevi çilenin sonunda gelecek olan bayramın bir grup esnafa ve orada çalışanlara gelmeyeceğini de düşünün orucunuzu tutarken.

Maalesef bu sene böyle oldu. Sonunda bayram olacağı bilinciyle Ramazan ayını yaşarken, bunu yaşayamayacak olanların gözlerine bakarak birlik, beraberlik vurgulu tebrik mesajları yayınlayacağız.

Herkese bayram olması için en azından iki hafta tam kapanıp sonra tam açılma uygulanırsa birbirimizi daha iyi anlayabilir ve salgını en azından yavaşlatabiliriz.

Ramazan ayının tüm dünyaya, milletimize hayırlar getirmesini, duaların kabul, iyilik ve ihsanın bol olduğu bir ay diliyorum.

ASKIDA İHTİYAÇ

Sadece ekmek yetmeyebiliyor. Yanına katık, çocuklara bezde lazım.

Geçen sene Ramazan ayında olduğu gibi bu sene de Ramazan ayı boyunca askıda ihtiyaç uygulamamız devam edecek. Ayrıntıları Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği Facebook sayfamızda görebilirsiniz. Müsait olan herkesin desteklerini bekliyoruz.

ALT KÖŞE (Derya Çelik)

Hey! Merhaba

Ben Derya Çelik öncelikle insanım sonra kadınım sonra anneyim ve bir halı yıkama firmasını işleten bir işletmeciyim…

Türkiye’nin gündemi o kadar yoğun ki; hangi derde lisan olayım hangisini yazayım bilemedim açıkçası.

 Maddi sorunları, esnafların yaşadığı sorunları buraya konuk olan herkes yeterince paylaştı sanırım… Ben diyorum ki; evet hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz, çok zor günlerden geçiyoruz ama benim öncelikli gündemim bir anne olarak öncelikle çocuklarımızın eğitimi ve yaşadıkları psikolojik buhran. Maalesef ki eğitim olarak çok büyük bir kaosun içindeyiz ve hiç kimse çocukları için neyin doğru neyin yanlış olduğunu maalesef kestiremiyor, okula gönderelim mi? göndermeyelim mi? Ben çok yanlış bir eğitim politikası yürütüldüğünü düşünüyorum, çocuklarımızın hayatından çalınanlar bir daha geri gelmeyecek, bir an önce bu yanlıştan dönülmeli ve eğitime gereken önem gösterilmelidir bana göre en önemli konuda budur. Toplumumuzda ki en büyük sorunların kökeni de cehalet! Cehalet! Cehalettir!

İkincisi ülkemizin en büyük sorunlarından biri kadın cinayetleridir, biz artık hiçbir kadının ya da hiç bir insanın ölmesini istemiyoruz, bu içinizdeki vahşet duygusunu bitirin artık yeter! Usandık artık! Öldürmeyin ölmeyin artık, toplumda ki bu sevgisizlik, usanmışlık hepimizi yaralıyor, hepimizin ümitlerini yaşama sevincini yok ediyor… Gün geçmiyor ki intihar haberleri almayalım….. İnsanlar artık Covid den değil ümitsizlikten, maddi sıkıntılardan ve sevgisizlikten ölüyor. İnsan olarak hepimiz birbirimizin kolundan tutalım, birbirimize destek olalım, eski 70’ler 80’ler ruhunu yaşatalım, birbirimizin derdine ortak olalım, birbirimizin kapısını çalalım halini hatırını soralım, insanız biz! İnsan! Bunu unutmayalım, sevelim sevilelim kucaklamayı, sahip çıkmayı bilelim birbirimize, önce vicdanlı olalım merhametli olalım içimizde ki o sıcak duyguları hatırlayalım, düşene de bir tekme biz vurmayalım…

Bu satırları okurken de içinizin insani duygularla ısındığını hissedin ve yarına öyle uyanın çünkü bu zor günleri ancak bir birimize sarılarak atlatacağız inanıyorum.

Son olarak diyorum ki lütfen esnaflarımıza da sahip çıkalım olabildiğince yerel esnaflarımızdan alışveriş yapalım. Kendi sektörümdeki işletmelere hayırlı kazançlar diliyorum…

Sezonumuz başlıyor, işimizi hakkıyla yapalım, müşterilerimizde içimizde ki eğriyi doğruyu iyice analiz etsinler.

Ve buradan yetkililere sesleniyorum lütfen temizlik de bir ihtiyaçtır, bu sektöre de hafta sonu yasağının kalkmasını istiyoruz bu müşterilerimizin de bizim de talebimizdir…

Herkese saygılar, selamlar, Hayırlı ramazanlar diliyorum…

DERYA ÇELİK

KADIN ELİ HALI &KOLTUK YIKAMA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER