Nazilli Ayna Gazetesi

DİKİZ AYNASI

DİKİZ AYNASI
Meltem Tuğral( meltem_tugral77@hotmail.com )
337
22 Mart 2021 - 22:37
MART

İçinde bulunduğumuz hafta, yakın tarihimizde önemli olayların yaşandığı bir hafta. Bir taraftan Çanakkale Destanının gururunu yaşarken ( 18 Mart 1915 ) diğer taraftan varlığımıza, bağımsızlığımıza kast eden itilaf devletlerinin İstanbul’u işgaline (16 Mart 1920 ) şahit olduk ve büyük önderimizin aracılığı ile geldikleri gibi gidecekleri günlerin planlarını yapmaya başladık.

1915 Martında Türk milletinin gücünü, onurunu,  bağımsızlık aşkını görmeyen, görmek istemeyen gözlere, 1920 Martında tekrar ve daha kararlı, kesin şekilde bunu göstermenin bana göre fırsatını yakaladık. Geldikleri gibi giderken Türk milletinin bağımsızlığına kast etmenin ne kadar büyük hata olduğunu anladıklarını umuyorum.

Çanakkale’de ve arkasından Kurtuluş Savaşı’nda her şeyin top, tüfek, tank olmadığını, içinde iman ve vatan aşkı olmayan askeri teçhizatın bir işe yaramadığını tüm dünya gördü.

Bizim de bugün görmemiz gereken şey artık savaşların askeri teçhizatla değil ekonomik silahlarla yapıldığı. Ve maalesef bu konuda pek iyi durumda sayılmayız. Halk olarak yine fedakarlık yapılır tabi ama ekonomik savaş halk ile olmaz. Yapılan, yapılacak olan ekonomik anlaşmalar, krediler, borçlar devletin geleceğini belirliyor artık. Ekonomi kötü olursa fiziki olarak vatan bizim olsa da maalesef özgür olamayacağız.

YAPMA, İŞLETME, DEVRETME

Son yıllarda yapılan otoyollar, tüneller, havalimanlarını görünce gururlanmamak mümkün değil. Gerçekten nereden nereye geldik. Ama bunların yapılması için harcanan paraları, verilen taahhütleri ve yapılan uzun vadeli anlaşmaları görünce, pandemi de aç, açıkta kalan, bin bir zorlukla geçinmeye çalışan, devletten bir türlü gelmeyen yardımları bekleyen insanlara üzülmemek elde değil. İnsanın yapma, işletme, devretme diyesi geliyor.

Son açıklanan ekonomik reform paketinden Aydın ilinde 34 bin esnaf faydalanacakmış. Esnaf başına aşağı yukarı 275 liralık destek paketi. Kaç esnaf var acaba Aydın’da?

RENK SKALASI

Bilim kurulu görüşüyle Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplandı ve Corona tedbirleri konusunda kararını verdi. Durumun bir süre daha inceleneceği ve mevcut düzenin devam edeceği yönündeki karara katılıyorum. Zira renk skalasında bir üst basamak olan turuncu basamağa geçtiğimiz geçen haftadan belliydi. Alınan tüm tedbirler küçük esnafa yönelik olduğundan ilave tedbir uygulanmaması beni sevindirdi. Aşılama tüm hızıyla devam ediyor. E artık havalar da ısınır yavaş yavaş. Sürü bağışıklığı ile bir iki aya kadar virüs falan kalmaz inşallah. Yoksa küçük esnaf daha da küçülecek durumda değil. Bundan sonrası ya tam açılma ya tam kapanma.

OTOPARK

İhtiyaç olduğu kesin. Hem yayalar hem sürücüler hatta çevredeki esnaf sorunun çözülmesi için sabırsızlanıyor. İstasyon meydanında planlanan yer altı otoparkında tam anlamıyla dağ fare doğurdu. Seçim vaatlerinde söylendiği zaman kulağa çok hoş geliyordu ama projeye bakınca çok gereksiz bir yatırım olacak. Daha uygun fiyata daha çok kapasiteli bir proje mutlaka yapılabilir. Büyükşehir Belediyesi parayı çarçur edecek kadar büyük değil. Alternatif otopark projesi bulunamıyorsa alternatif yatırım projesi var. Su boruları artık çok eskidi. Merkez mahallelerde çok sık boru patlaması ve su kaçağı oluyor. Onları yenileyin. Otopark da yer altı boru da. Hizmet hizmettir ama planlı, programlı, tedbirli ve ekonomik olmalı. Yazının başından beri ekonomiden bahsediyorum. Zor dönemden geçiyoruz ve yönetimin her kademesinin paramızı en düşük maliyetle en çok faydayı getirecek şekilde harcamasını bekliyoruz.

ANDIMIZ

Kim ne derse desin.

Ne mutlu Türküm diyene.

ALT KÖŞE (Mehmet Gürkan Tığoğlu)

“Bir şehrin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa orada yaşayın;

Çünkü orada yaşayanlar güzel insanlardır.”

Nazilli’de müthiş bir birliktelik örneğinden bahsetmek isteriz.

Kutlu bir mücadele örneğinin baş mimarı gönüllüler ve yerel esnafın birlikteliği ile geçtiğimiz 2 yıldan bu yana sokakta yaşayan sahipsiz “sokak hayvanlarına” karşı eşi görülmemiş şekilde destek veriyor dersek ne düşünürdünüz?

Bundan haberiniz varsa ya bu oluşuma destek verenlerden ya da parçası olduğunuzdan şüphemiz yoktur.

Doğa ve hayvanları ele aldığımızda, yeterince stresli ve zor şartlar altında yaşam koşullarını düşünmek yerine;

Onların da yaşam hakkının olduğunun farkında olarak bizler yerelde onlarca insana dokunabildik.

Her daim şunu anımsatıyoruz:

Peygamber efendimizin  “Komşusu aç yatarken, tok yatan bizden değildir.” hadisindeki “aç yatan komşunun” sadece insan değil canlılar da olduğunun bilincinde hareket ediyoruz.

Çözümün bir parçası olmayı hedefleyerek elimizdeki imkanlarla çözüme odaklanmaya çalışıyoruz.

Yetkililerle işbirliği yapmaya çalışırken kendimiz de görev alıyoruz.

Organize oluyor, gönüllüleri bir araya getiriyor, esnafın desteğiyle, ihtiyaç duyulan malzemelerle ortaya muhteşem birliktelik eseri çıkartıyoruz.

Keşke yapılan her bir çalışmayı cümle cümle size aktarma fırsatımız olsaydı, her birinde ne de güzel vesile ve fayda sağladığımızı anlatabilseydik fakat zaten bunları da biliyorsunuz değil mi?

Tüm bunları ve henüz hayata geçmeyi bekleyen onlarca çalışmayı, bilinçli ve hoşgörü sahibi insanların çevre ve doğal hayatın parçası hayvanlar ile iç içe huzur içinde yaşayabileceği bir toplum olabilmek adına yapıyoruz.

Esnaflarımız, işletmecilerimiz bizlerin bir parçası. Eşimiz, dostumuz, toplumumuz.

Görmezden gelen değil, vicdanıyla birlikte rızkını paylaşarak çoğalmaya çalışan duyarlı esnafımızın kapısının önüne bıraktığı bir paspasın üstünde yatan bir kedi-köpek gördüğünüzde, o iş yerinin bizim dostumuz olduğunu unutmayın…

Yüce Yaratan her birinin rızkına rızık, bereketine bereket, hayrına hayırlar versin..

Lütfen kapınızın önüne Bir Kap Su, Bir Kap Mama koymayı ihmal etmeyiniz.

Mehmet Gürkan Tığoğlu

Nazilli Hayvanseverler Derneği

Nazilli Kent Konseyi – Çevre, Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER