Nazilli Ayna Gazetesi

DİKİZ AYNASI

DİKİZ AYNASI
Meltem Tuğral( meltem_tugral77@hotmail.com )
355
21 Aralık 2020 - 9:46
PAKET PAKET

Geçtiğimiz günlerde yeni bir pandemi paketi daha açıklandı. Sağlık çalışanları ve esnafların bir kısmını ilgilendiren destek, yardım, hibe paketi ne yazık ki beklentileri karşılamadı.

Sağlık personeli için Covid 19 meslek hastalığı sayılacak ve faizssiz konut kredisinden, Covid nedeniyle vefat eden sağlık çalışanlarının yakınlarına istihdam ve ek ödeme katkılı maaşa kadar bir dizi destek kararı alındı. Ölen geri gelmeyecek tabi ki ama ailesine destek olunması ve bir takım imkanlar sağlanması teselli edici.

Esnaf için de bir takım destek açıklandı. Maalesef esnafa destek olarak açıklanan maddelerde sadece basit usulde çalışan esnafa destek olunduğu görüldü. Büyük bir kısmı deftere tabi olan ve asıl istihdamı sağlayan esnaflara bir şey yok. Mart ayından beri kapalı olan kafe, kahvehane, park ve birahaneler, öğrenci yurtları gibi işletmeler, restaurantlar hatta tur şirketleri, organizasyon firmaları ve müzisyenler hem kendileri hem yanlarında çalışan personeller çok zor şartlarda geçimini sağlarken, hatta sağlayamazken küçük bir grup esnafa cüzi bir destek verilmesi hiç olmadı.

Çok zor şartlarda ve kesinlikle standartlarının çok altında şartlarda çalışan, kuaför, berber, taksici ve pazarcı gibi esnaflara ufak da olsa destek verilirken hiç çalışamayan meslek gruplarının bu destekten mahrum bırakılması açıklanamaz. Destek programının yaşanan gerçekler dikkate alınmadan hazırlandığı görülüyor.

SGK, vergi borcu olmayan esnafa bir veya iki kefil ve ipotekle kredi veren esnaf kefaletler pandemi de yeterince tepki toplamışken, destek olarak daha önce kredi verilen ve ödeme zamanı gelmesine rağmen işyeri hala kapalı olan esnafa destek olunmadığı gibi borcu da ötelenmiyor.

Bir taraftan devam eden kira, elektrik, su giderleri, pusuda bekleyen SGK ve vergi borçları ile krediler diğer tarafta destek olmayan destek paketleri.

Bir ay tam kapanalım diyoruz ekonomi kaldırmaz deniyor, tam açılalım diyoruz salgın deniyor. Ben de buradan söylüyorum. Herkesin dahil olacağı bir şey yapılmazsa esnaflarda sosyal patlama çok yakın. Kimsenin dayanacak gücü kalmadı. Sadece küçük esnafı kısıtlayıp kapatmakla elde edilecek tek şey sosyal patlama olur. Daha önce söyledim yine söylüyorum. Perşembe pazarı ve diğer pazarları açıp, kahveler, kafeler, restaurantlar kapatılarak akşama kadar ateş ölçerle gezseniz bu iş olmaz.

Açıklanacak paketi dört gözle bekleyen diğer bir grup çiftçiler. Onlardan bahsetmiyorum bile. Ki pakette de bahsedilmemiş zaten.

Sözün kısası paket esnafın büyük kısmına bir şey vermiyor.  Küçük bir kısmına da küçük bir destek veriyor.

Belediyemizin, Belediye Başkanımızın, Meclis üyelerimizin ada ve paftalarda yapılan imar değişikliklerinden fırsat kaldığında, ulusal zincir marketlerle ilgili yapacağı düzenlemeyi tüm esnaf sabırsızlıkla bekliyor.

Hastalarımız ve hastasına kan takılacak insanlarımızın da, bağış sayısı düştüğü için takas yöntemi uygulanan kan nakli konusunda en yakın kan bağış merkezi olan Aydın Kan Bağış Merkezine gidip gelememek gibi şikayetleri var. Bir imzayı engelleyecek kadar güç kimde var merak ediyorum. Nazilli Kan Bağış Merkezi için Kızılay hazır. İzin çıkarsa Nazilli de tedavi olan hastalar için büyük avantaj olacak.

Avantaj demişken, gerek belediyenin gerekse hayvanseverler derneğinin gönüllü desteği ile sokak hayvanlarının kış aylarında sığınabilecekleri kulübeler yapıldı şehrin ücra köşelerine bırakıldı. Özellikle kısıtlamalarda sokaklarda kimseler yokken yine gönüllüler tarafından sokak hayvanlarına dağıtılan mamalar ile erişilebilenlerin kursaklarından birkaç lokma mama geçti.

Yapılan bu güzellikleri lütfen siyasi propaganda aracı yapmayın. Siyasi şahsiyetlerin böyle bir konunun gündeminde olması çok üzücü. Bu zor zamanlarda yapacak çok iş var, beklentilerimiz çok farklı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER