Nazilli Ayna Gazetesi

DİKİZ AYNASI

DİKİZ AYNASI
Meltem Tuğral( meltem_tugral77@hotmail.com )
458
14 Eylül 2020 - 17:14
AHİLİK HAFTASI

Ahilik, Ahi Evran Veli tarafından Hacı Bektaşi Veli’nin tavsiyesi ile 1200’lü yıllarda o dönem Anadolu’ya göç eden Türkmenlere iş imkânı sağlamak, vasıflı bir meslek sahibi, üretici insan haline getirmek, halkı hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştirmek ve düzenlemek için kurulan bir örgütlenmedir.

Kelime anlamı olarak Arapça “ KARDEŞİM”  veya Türkçe adı “ cömert, eli açık” anlamında kullanılmaktadır.

Üye olmak isteyenlerden yedi fena hareketi bağlaması ve yedi güzel hareketi açması beklenmektedir.

1.Cimrilik kapısını bağlamak, lütuf kapısını açmak.

2.Kahır ve zulüm kapısını bağlamak, hilim ve mülayemet kapısını açmak.

3.Hırs kapısını bağlamak, kanaat ve rıza kapısını açmak.

4.Tokluk ve lezzet kapısını bağlamak, riyazet kapısını açmak.

5.Halktan yana kapısını bağlamak, Haktan yana kapısını açmak.

6.Herze ve hezeyan kapısını bağlamak, marifet kapısını açmak.

7.Yalan kapısını bağlamak, doğruluk kapısını açmak.

Ahiliğe giriş şerbet içmek(şürb), şed veya peştamal kuşanmak, şalvar giymekle gerçekleşmekteydi. Ahilik bünyesi içindeki esnaf birlikleri ustalar, kalfalar ve çıraklardan oluşuyordu. Çıraklıktan itibaren birlik içinde yükselmek için mesleki ehliyet ve liyakat şarttı. Çıraklar mesleği çok iyi öğrenmedikçe dükkan açamazlardı. Esnaf ve dükkan sayıları, iş aletleri ve tezgahlar sınırlandırıldığı gibi, ihtiyaca göre de mal üretimi esastı. Ahiliğin esasları, ahlaki ve ticari kaideleri fütüvvetname adı verilen kitaplarda yazılı idi. Fütüvvetnamelere göre, teşkilat mensuplarında bulunması gereken vasıflar vefa, doğruluk, niyet, cömertlik, tevazu, affedici olma ve tövbe idi. Şarap içme, zina, yalan, gıybet, hile gibi davranışlar ise meslekten atılmayı gerektiren sebeplerdi.

Ahiler, bağımsız bir siyasi bir güç olmamakla birlikte zaman zaman merkezi otoritenin iyice zayıfladığı, anarşi ve kargaşanın ortaya çıktığı dönemlerde siyasi ve askeri güçlerini göstermişler ve önemli fonksiyonlar üstlenmişlerdir.

Kadınlar da yok sayılmamış, Ahiliğin “kadınlar kolu” olarak adlandırabileceğimiz dünyada ilk defa kadın teşkilatını Bacıyan-ı Rum (Anadolu Bacıları) kurarak, kadınları ahlaki ve mesleki alanda eğitmişlerdir.

Gelelim etkilerine;

İnsanları ötekileştirmeden dayanışma ve kardeşlik modeli ortaya koymuştur.

İnsanları işbaşında eğiterek insanların kaliteli ve üretici olmaları sağlanmıştır.

Oluşturduğu ekonomik sistem ile helal kazancı, alın terini, dayanışmayı, kul hakkını, ahlakı, kanaatkârlığı, çalışmayı, üretmeyi ve böylelikle Allah’ın rızasını kazanmayı esas almışlardır.

Türk halkının milli karakterini belirlemişlerdir. Bugün Anadolu da ki misafirperverlik, komşuluk ilişkileri, birçok görgü kuralı, doğruluk, dürüstlük, yardımlaşma vb. Ahiliğin günümüzdeki yansımalarıdır.

Oluşturdukları sosyal güvenlik sistemi ile kimsesizlerin kimsesi olmuşlardır.

Anadolu da birliğin beraberliğin kardeşliğin mayasını oluşturmuşlardır.

Gelelim günümüze…

Değişen teknoloji, ekonomik zorluklar, değişen alışkanlıklar sonucu maalesef bu oluşum yok olmaya yüz tutmuş, bu kadar güzel ve işlevsel, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş sistem kaybolmuştur.

Her ne kadar çıkış yeri olan Kırşehir ve çevresinde yaşatılmaya çalışılsa da günümüz şartlarında bu çok mümkün olmamaktadır.

Ahilik teşkilatında esnafın gücünü ve önemini bir kez daha görüyoruz aslında. İnsanda olması gereken tüm vasıflarla yetişmiş işlerinin ustası kişiler ile esnaf memnun, müşteri memnun.

Düzenlenmiş kurallar ile günümüzde sıkıntı yaşadığımız çırak kalfa arayışı, usta esnaf –dürüst esnaf arayışı yok. Kazıklanıyor muyum, ürün işçilik kaliteli mi düşünülmüyor, biliniyor ki kaliteli.

Ne dersiniz o kadar ilerlemeye gelişmeye çalışırken sanki geçmiş daha mı iyiydi?

Pandemi nedeni ile bu yıl kısıtlama olsa da tüm esnafımızın ahilik haftasını kutluyorum. Ahi olun Ahi kalın…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER