Nazilli Ayna Gazetesi

DİKİZ AYNASI

DİKİZ AYNASI
Meltem Tuğral( meltem_tugral77@hotmail.com )
11 Temmuz 2020 - 15:26
ORGANİZE İŞLER

Yazılarımda genellikle yerel ekonominin, esnafın desteklenmesinden bahsediyorum. Bunda Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği başkanı olmamın şüphesiz büyük etkisi var. Yerel kalkınırsa genel de kalkınır. Derneğimiz de bu düşünceyle faaliyetlerine devam etmekte, bu amaca ulaşmak için gerektiğinde iğneyi de çuvaldızı da kendimize batırarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Geçenlerde bir dostumla sohbet ederken, sürekli esnaflardan bahsediyorsun biz çiftçilerin ve hayvancılıkla uğraşanların da sorunları var onlardan da bahset diye serzenişte bulundu. Düşündüm çok haklı.

Burada herkesin bildiği, söylediği, artık klişe olmuş mazotun pahalılığı, zirai ilaç, gübre, tohum maliyetleri, hava koşulları ve zaman zaman dile getirilen TARSİM tarım sigortasının kapsamı gibi sorunlardan bahsetmeyeceğim.

Bugün değinmek istediğim konu Organize Hayvancılık Bölgeleri. Evet, yanlış okumadınız. Organize Sanayi Bölgesi şeklinde kurulabilecek Organize Hayvancılık Bölgeleri.

Özellikle süt üreticilerinin gözle görünmeyen birçok sorununu çözebilecek bir organizasyona ihtiyaç var kanımca. Alt yapısı hazırlanmış bir Organize Hayvancılık Bölgesi hangi sorunları çözebilir bakalım.  Önce sorunları bir düşünelim.

İlk etapta hayvan çiftliği olarak kullanılacak alan şehrin, köyün (Büyükşehir kanunuyla birlikte artık mahallenin ) dışında olması gerekiyor. Tek tapu alacak kadar büyük olmayan arazilerde müşterekler arasında anlaşma olmayabiliyor. Elektrik, su, kanalizasyon gibi zorunlu alt yapı sağlanamayabiliyor veya gecikebiliyor. Süt toplama araçları mahalle mahalle dolaşmak zorunda kalıyor. Sağma tekniğine göre üretici litrede 15-25 kuruşa daha ucuza süt satmak zorunda kalabiliyor.

Bunların yanında bir şekilde sorunlarını çözüp süt üreticiliğine başlamış olan vatandaş çiftliğini büyütmek istese yine benzer sorunlarla karşılaşıyor.

Konuda uzman olmadığım için ilk aklıma gelen bu ve benim düşünemediğim diğer sorunların çözümü için Organize Hayvancılık Bölgesi güzel bir çözüm bence.

Mahallelerde sıkışmış veya mahallenin kilometrelerce dışında inşa edilmiş yetersiz güvenlikli hayvan damları mutlaka bir araya toplanmalı, genişlemeye imkan sağlayan, insan ve hayvan güvenliğinin sağlanabildiği modern damlar inşa edilmelidir. Buralarda bakıcıların konaklayacağı evlerden tutun, yem ve sütlerin depolama alanları, damların temizliği, gübrenin ne olacağı, elektrik, su, mazot destekleri, veteriner hizmetleri gibi ince ayrıntılar, sorunları bire bir yaşayan muhataplarla istişare edilip sonuçlandırılmalıdır.

Sorunları ve çözümleri kısaca yazdım ama esas sorun sanırım bunu sağlayacak ekonomi. Para nereden gelecek dediğinizi duyar gibiyim. Değişik alternatifler sunulabilir tabi. Şahsi görüşüm bu işi rant aracına çevirmeden, kimseyi kayırıp kollamadan bu iş için uygun olan bölgelerde, belediye veya hazinenin tahsis edeceği arazilerde, sanayi kooperatifine benzer bir yapıda süt üreticilerine ortaklık verilerek, uygun ödeme koşullarında yer sahibi olma imkanı verilmesi. Üreticilerimizin bu formülü destekleyeceğini düşünüyorum. Söz,  projeyi şekillendirecek ve uygulayacak sorumluluk sahibi yöneticilerimizde… En güzele emanetsiniz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Rens Token

Nazilli Mantolama

Aydın Web Tasarım