Nazilli Ayna Gazetesi

DEPREM BÖLGESİNDEN ÇARPICI FOTOĞRAFLAR

DEPREM BÖLGESİNDEN ÇARPICI FOTOĞRAFLAR
320
13 Şubat 2023 - 17:10

Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı. Can kaybı her geçen saat yükselirken, arama-kurtarma çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Yerli ve yabancı ajanslar deprem bölgesinden geçtiği fotoğraflarla yaşanan acıları dünyaya duyuruyor. İşte 10 ili vuran depremin çarpıcı fotoğrafları ve hikayeleri…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle, yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. 

Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da bir kadın torununun fotoğraflarıyla enkaz başında bekliyor.

Yine Hatay’da can kurmatmak için aralıksız çalışan kurtarma ekipleri, buldukları kısa  boşluklarda dinleniyorlar.

Onikişubat Şazibey Mahallesi Azerbaycan Bulvarı Sevda Apartmanı’nda 20 saatlik çalışma ile depremden 68 saat sonra 33 yaşındaki Serap Topal ve 5 yaşındaki oğlu Mehmet Hamza Topal, İngiliz ve Alman ekipler tarafından sağ olarak çıkarıldı.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Hatay’da bazı binalar yıkıldı. Hatay’ın bu sabah çekilen bir fotğrafı yıkımın boyutunu gözler önüne seriyor.

AZRA BEBEK 30 SAAT SONRA KURTARILDI

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 2 büyük depremde, Hatay’ın Antakya ilçesi Ekinciler Mahallesi’nde enkaz altında kalan Fatma Selçuk ile kızları Ravza ve Azra, 30 saat sonra ekiplerce yaralı olarak kurtarıldı.

Fatma Selçuk ile kızları, Reyhanlı ilçesindeki hastaneye kaldırıldı.

Tedaviye alınan anne ve çocuklarının sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Baba Suphi Selçuk’un ise hala enkazda olduğu, kurtarma çalışmalarının sürdüğü öğrenildi. 

Adıyaman’da depremde yıkılan bir binanın enkazında kalan bebek, Konya ve Amasya Merzifon havalimanlarında görevli Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) ekiplerince kurtarıldı.

DEPREMDE KAYBETTİĞİ KIZININ ELİNİ BIRAKAMADI

Türkiye’deki tarihi depremlerden dünyaya onlarca fotoğraf geçen uluslararası haber ajansları, Kahramanmaraş’ta bir babanın tarifsiz acısını da görüntüledi.

Kahramanmaraş’ta bir baba, depremde hayatını kaybeden 15 yaşındaki kızının elini dondurucu soğuğa rağmen bir an bile bırakmadı. 

Gaziantep’te merkez Batıkent Mahallesi’ndeki Ayşe-Polat Sitesi’ndeki binanın enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlar, bekleyişlerini sürdürdü.

“NENE HATUNLAR BİTMEZ”

Karadeniz Bölgesi’nde kadınlar da kıyafet, yiyecek gibi ihtiyaçları yükledikleri çuvalları sırtlarında taşıyarak merkeze ulaştırıyor. Yardım duyarlılığını yansıtan fotoğrafları sosyal medyadan paylaşanlar, özellikle yaşlı kadınlara ”Nene Hatun” benzetmesinde bulunuyor.

HER ŞEYDEN HABERSİZ…

7,7 ve 7,6’lık depremlerde en çok hasar gören şehirler arasında yer alan Hatay’da iki küçük çocuk, bir market sepetinde; yıkılan binaların ortasında yaşananları anlamaya çalışıyor.

ZAMAN 04.17’DE DURDU

Arama kurtarma ekipleri Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunan Aslan Sokak 50’nci yıl binasının enkazında çalışmalarını sürdürüyor. 

Ekipler çalışmalar sırasında enkaz ve demir yığınları arasında buldukları saatin, 04.17’de durduğunu görünce büyük üzüntü yaşadı. 

Uğur Mumcu Caddesinde yıkılan bir apartmanın enkazından bir çocuk 45 saat sonra sağ olarak çıkarıldı.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalardan birinin enkazından yaklaşık 44 saat sonra Suriyeli 33 yaşındaki anne İmed Sabha ile 2 yaşındaki kızı Vafe Sabha (fotoğrafta) kurtarıldı.

Kahramanmaraş merkezde bulunan Trabzon Caddesi’nde yıkılan bir evin enkazından 24 saat sonra Can isimli 14 yaşında bir çocuk çıkarıldı.

Hatay’ın Antakya ilçesi Karasu Mahallesi’ndeki yıkılan binada arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Malatya’da arama-kurtarma çalışmaları devam ederken, etkili olan kar yağışı, ekiplerin çalışmasını güçleştiriyor.

Hatay’ın merkezi Antakya ilçesinde arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Yakınları enkaz kalan bazı vatandaşların umutlu bekleyişleri sürüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER