Nazilli Ayna Gazetesi

Deniz Yılmaz, “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir”

Deniz Yılmaz, “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir”
277
25 Kasım 2022 - 17:13

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde eş zamanlı basın açıklaması Aydın’da yapıldı. Gelecek Partisi Kadın Kolları Başkanı Deniz Yılmaz, “Kadına şiddet insanlığa ihanettir” dedi.

Gelecek Partisi Aydın İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasına İl Başkanı Suzan Milli ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Basın açıklamasını yapan Kadın Kolları Başkanı Deniz Yılmaz, “Tüm dünyada kadınların şiddete karşı mücadelesinin küresel olarak birleştiği, kadınların sorunlarının paylaşıldığı, eşleri veya başkaları tarafından maruz kaldıkları şiddetin önlenebilmesi için, gerekli bütün çözüm yollarının arandığı ve tüm dünyada kadınlara uygulanan şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ilan edilen anlamlı bir gündür. Kadına yönelik şiddet her geçen gün toplumun kanayan bir yarası olarak çözüme kavuşmayı beklemektedir. Bilindiği üzere kadın cinayetlerinde her geçen gün sayı artmakta, tecavüz ve ölüm haberleri magazinleştirilip, kadın bedeni nesnelleştirilerek bir reyting malzemesi haline getirilmektedir” dedi.


“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YENİDEN YÜRÜRLÜĞE GİRMELİ”


Şiddetin temel nedeninin toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olmasından kaynaklandığını söyleyen Yılmaz, “Bir diğer neden de şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilemeyerek, gerçek bir iradenin ortaya konulamamasıdır. Bu bağlamda, devletin kurum ve kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Devletin kadına yönelik şiddetle mücadelede çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesinin yanı sıra, mücadelenin toplumsal düzeyde bir bilinç oluşturmak kaydıyla, genele yayılarak, etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekliliği vardır. Gelecek Partisi olarak ‘Kadına Karşı Sıfır Şiddet’ hedefimize ulaşmak için; Kadına yönelik şiddet konusunda, başta İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe konulması olmak üzere, kadın onurunu koruyacak, Ulusal ve Uluslararası standartlarda tüm tedbirleri alarak gerekli adımları atacağız! Kadına karşı işlenen tüm suçları Türk Ceza Kanunu’nda ağır suçlar kapsamına alacak, cezalarını arttıracağız” dedi.

Kadına yönelik şiddet suçlarında denetimli serbestlik ve koşullu salıverilme hükümlerinin uygulanmaması yönünde kanuni düzenlemeleri yapacaklarını söyleyen Yılmaz şunları söyledi:

“Cinayetle ve bedeni zararla sonuçlanan şiddet suçlarında haksız tahrik indiriminin
kaldırılmasını sağlayacağız. Unutmayalım ki, kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir.
Kadınlar dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor.
Dünyanın yarısını oluşturan, diğer yarısını da yetiştiren kadınların daha adil, daha huzurlu,
daha güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve şiddetin artık kadınların kaderinin
parçası olmadığı bir gelecek için çalışıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER