Nazilli Ayna Gazetesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT’yi Açıkladı. Kimler Faydalanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT’yi Açıkladı. Kimler Faydalanacak
432
29 Aralık 2022 - 10:44

Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT’yi açıklamasıyla beraber kimler EYT’den faydalanacak, EYT şartları nedir tek tek sıraladık.

İşte madde madde EYT düzenlemesi;

EYT KİMLERİ KAPSIYOR ?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar düzenlemeden yararlanamayacaklar.

EYT ŞARTLARI NELERDİR ?

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin pirim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.

PRİM GÜNÜ EKSİK OLANLAR NE YAPACAK ?

Prim günü dolmayan kadınlar doğum borçlanması, erkeklerde askerlik borçlanması yapabiliyor. Bu sayede eksik günler tamamlanabiliyor.

SİGORTALILIK SÜRESİ DOLMAYANLARIN DURUMU NE OLACAK ?

Prim şartını tamamlayan ancak sigortalılık süresini doldurmayanlar kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl bitince emeklilik hakkı kazanacak.

KAÇ KİŞİ YARARLANACAK ?

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigortalılık süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacak.

EMEKLİ OLUP ÇALIŞANLAR İÇİN DURUM NE ?

Emekli olup çalışmaya devam edecekler için sigorta prim teşviki getirilecek. Böylece emekli olanlar için şirketlerin ödeyeceği primlerde düşüş olacak. Normal çalışanla emekli çalışan arasında prim farkı kalmayacak.

KIDEM TAZMİNATİ DESTEĞİ NE OLACAK ?

Emekli olanlar hak kazandığı kıdem tazminatları için destek verilecek. Bu kapsamda Kredi Garanti Fonu desteğiyle işverenlere kredi imkanı sağlanacak.

NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK ?

Düzenlemenin meclise sunulmasının ardından ocak ayında görüşülmesi bekleniyor. Yürürlük tarihin ise 1 Ocak 2023 olması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER